Kúsok nazvaný „Extáza“ znázorňuje vznášajúce sa dievča, pochutnávajúce si na jahodovom džeme. „Vzniká dojem, že jahodový džem je krv“ hovorí Caesar, pripúšťajúc, že sa obraz približuje aj symbolike vampírie a tiež naznačuje, že by mohlo ísť o krv menštruačnú. Obrázok, sacharínom pokrytá groteska, zároveň zachycuje tému závislosti a sebalásky, ktorá nás môže priviesť do nepríjemných „lepkavých“ situácií. To potvrdzuje fakt, že jeho umenie je cestou k temnej stránke veci, videnej cez rozbité ružové okuliare…Ako odkrývme jednotlivé vrstvy významov, zjavuje sa pred nami odhalená pravda o nás ako o komplexnom živočíšnom druhu.
Caesar charakterizuje svoje umenie ako „rozsvietená miestnosť môjho podvedomia“, a sú to tiež jeho spomienky na prácu v nemocninci pre choré deti v Toronte, ktoré určite tiež zaberajú podstatnú časť tejto miestnosti.
„Moja práca často obsahuje elementy mladosti…Vidím to dieťa v každom z nás, ako akéhosi predchodcu toho, čo sme teraz.“
Fascinovaný archetypom „božského dieťaťa“ ako symbolu duchovného rastu, jeho subjekty odrážajú jeho vlastnú dušu a ducha, ktorý, ako hovorí Caesar, je absolútne bez veku.
"Dospelý je vyrovnaný predovšetkým vďaka dieťaťu. Dieťa sa stalo dospelým a bolo to práve dieťa, čo sa naučilo chodiť, hovoriť, čítať a všetko, čo dospelý považuje za samozrejmé. Čo také dlhotrvajúce sme sa naučili ako dospelí, čo by sme mohli porovnať k tomu, čo sme sa naučili ako deti..Tak si uchovávam vlastný zmysel mojej vlastnej duše a ducha mladého, že môžem pokračovať s otvoreným srdcom a dušou a rásť.“
Viac o Rayovi Caesarovi na jeho webe: http://www.raycaesar.com/
❦
obrázky: http://www.raycaesar.com/work
text: výťah z interview: kee magazine Hong Kong | Shanghai, November 2009, interview "Revealing the Subconscious" written by Andre Cooray, (p.13-17).
No comments:
Post a Comment